38e441c507a13e4f1f09c096b4e0e3d5--mmf250x250
b6fd8f5e78_69599131_o2
_vyrn_596TROP_Dafnia-Natural--12g-SacEK
gam
_vyrn_2591Susene-rybicky-------SacEK-20g
bv01038
bv01039
bv01037
bv01040
Vítám Vás na stránkách věnovaným chovu vodní želvy
ŽELVA NÁDHERNÁ ( Trachemys scripta elegans )
 
želvárium
voda
CHOV
slunění
krmení
Jak často krmit malé želvičky
Nutné vitaminy

Dále je důležité 2x týdně posypat kousky potravy vitaminovým přípravkem, např. Vitamix Rep. Můžeme i posypat nastrouhanou pravou sépií, nebo přidávat malé kousky sépie do želvária, aby si želvička mohla ukusovat.

Zvláště v tak mladém věku je důležité nezapomínat na doplňování stravy vitaminy, protože my nedokážeme v umělém chovu napodobit tak pestrou stravu vodních želv, kterou mají ve svém přirozeném životním prostředí, a želva může jinak strádat, v nejhorším případě její zdravotní problémy mohou končit smrtí.
Při přípravě ovoce a zeleniny věnujte pozornost následujícím radám:

1. - potrava by měla obsahovat velké množství vlákniny, která je důležitá pro trávení: okurka a meloun obsahují vlákniny málo, štěrbák relativně hodně.

2. - důležitý je správný poměr fosforu a vápníku, minimálně 1,5:1; loupané brambory obsahují 5x víc fosforu než vápníku, zatímco u kapusty kadeřavé je poměr vápníku a fosforu podstatně lepší, neboť má 2,5x více vápníku než fosforu.

3. - důležitý je vysoký obsah bílkovin, na ně jsou bohaté listy pampelišky nebo klíčky rostlin.

4. - zvířata nekrmte hráškem ani fazolemi, tato zelenina obsahuje velké množství jedovatého taninu.

5. - mrkev, brokolice, špenát a petržel obsahují příliš mnoho kyselin, které vážou vápník, a zvířata pak tento vápník nemohou využít k tvorbě kostry, špenát je méně vhodný mimo jiné i proto, že obsahuje mnoho nitrátů, které snižují schopnost krve vázat kyslík.

6. - pastinák, kapusta kadeřavá, čínské zelí a listy pampelišky mají velmi příznivý poměr fosforu a vápníku, obsahují relativně velké množství vlákniny a také dostatek bílkovin, proto můžete tuto zeleninu podávat vašim želvičkám pravidelně.

Čím bychom krmit neměli


Z jídelníčku bychom měli vypustit fazole, hrách, žížaly po dešti, plže a nítěnky z přírody.
RYBY
- tvoří nezastupitelné místo v potravě. Malé rybky nebo kousky ryb obsahují velké množství vitaminu A - nedostatek vede zvláště u mladých želv k nateklým očním víčkám, projevuje se u nich nechutenství, dýchací problémy, také problémy s kůží, krunýřem a ledvinami. Nevýhodou je, že někdy mohou být zdrojem parazitů a časté jednostranné krmení rybami může vést k vleklým průjmům. Pak je vhodná dieta s kuřecím masem.
Ryby mražené - rybí filé(sladkovodní, mořské). Používejte velmi opatrně. Především některé takzvané tresky obsahují látku, která odbourává vitamin B1, čímž bývá postižen nervový systém. Zahřátím na 80 stupnů se sice tato látka zničí, přesto je třeba s touto potravou nakládat opatrně. Vhodnou alternativou je filé z tilapie, což je ryba sladkovodní, takže víc odpovídá potravnímu spektru želv.
- ančovičky (Grundle) mražené - krmím s nimi dospělé želvy, nasytí, chutnají a mají důležité výživné látky. ( Drobné kostičky obsahují hodně vápníku ).
- malé rybky mražené prodávané ve zverimexech speciálně jako krmivo pro želvy.
Jsou vhodné pro polovzrostlé a dospělé želvy. Narazila jsem zatím na dva druhy ryb takto prodávaných. Také důležitý zdroj výživných látek pro želvu. ( Obsahuje vnitřnosti a drobné kostičky s vysokým obsahem vápníku. )

Ryby živé - chytané v rybnících, jen menší rybky.
- akvarijní plevelné jako paví očka (Ani jedno z dvou uvedených způsobů získání potravy pro želvu nedokážu.
ŽÍŽALY ( Dešťovky )
- doporučuje se často krmení prokládat žížalami, jsou dobré pro své vysoké množství vápníku, jsou velmi výživné. Nadměrná konzumace žížal ovšem způsobuje plynatost střev, a proto jimi krmte pouze omezeně. Žížaly, které pocházejí z výkalů, nezkrmujte. Snadno je nalezneme pod většími kameny. Neměly by se sbírat po dešti, mohly by být toxické.
PLŽI
- vodní hlemýždi jsou výtečná potrava, želvy je mají hodně v oblibě. Jejich ulity jsou velkým zdrojem vápníku. Ve volné přírodě je nesbíráme, můžou být zdrojem chorob. Pro krmné účely je chováme v akváriích. Slimáci a hlemýždi ze zahrádky jsou také výtečnou potravou, platí zde, že byste neměli krmit zvířaty, která byla odchycena na místech, kde se chemicky hnojí!
SARANČATA, CVRČCI živé
dospělé želvy si na nich občas rádi pochutnají.
POTEMNÍK MOUČNÝ ( Moučný červ )
- jejich výživná hodnota je minimální, a proto byste s nimi neměly krmit příliš často. Jejich pokožka je nestravitelná a může ucpávat střeva, mouční červy jsou navíc velmi tuční. Proto jimi krmte jen v případě nouze. - kupujte pouze bílé červy, barevní červy obsahují barviva, která mohou být pro zdraví želv škodlivá. Červi mají dosti tuhé maso a některá zvířata je navíc polykají bez kousání, čímž si sama přivodí zkázu:ještě živí červi jsou totiž schopni rozežrat střeva a žaludek želvy.
RŮZNÝ "DOMÁCÍ" HMYZ
Jak často krmit

DOSPĚLÉ - jedince 2-3x týdně. MLÁĎATA - krmíme do třetího roku věku denně.

Kde krmit

Želvy je vhodné krmit ve zvláštním akváriu, plastové nádobě. Protože když je krmíme v jejich akváriu, tak se voda potravou hodně zašpiní, zakalí a časem je i hodně cítit. Tím, že je dáme na krmení jinam, si ušetříme spoustu starostí s častou výměnou vody.

Samečka dáváme na krmení samotného zvlášť, protože když je na krmení společně se samičkou, věnuje se nadržený sameček jen samičce, kouká na ní, zkoumá jí a vůbec si na jídlo ani nevzpomene. Vůbec se nenají.

!POZOR
Nekrmíme společně velké a malé želvy! Želvy, pokud jde o potravu, tak jdou přímo za ní a často se stává, že při boji o potravu velká želva malé ukousne hlavu, ani si to neuvědomí! Želvy při těchto bojích často ani nevnímají bolest.
Rostlinná složka potravy
Začneme přidávat do krmení, až když je želva dospělá. Mláďata potřebují pro vývoj maso, hlavně pro krunýř. Na výstavě želv v Rychnově v roce 2002 byla vystavená želva nádherná Trachemys scripta elegans, která byla nalezená volně položená před pavilonem želv v pražské ZOO na podzim v roce 1998. Jedná se o zdeformovanou želvu, které nevyrostl krunýř. Tato vada je zřejmě zaviněna nedostatečnou péčí, a hlavně tato želva byla krmena asi jako vegetarián, tudíž nedostala žádné maso - ryby, které ke svému správnému vývoji potřebuje.
Mrkev obsahuje velké množství vitaminu A (ve formě beta-karotenu), při nedostatku tohoto vitaminu želvám začnou otékat a slzet oči, apatie, tento deficit může vést až k uhynutí zvířete.
VODNÍ ROSTLINY
- vodní rostliny - např. stolístek, okřehek menší. Jako dekoraci v akváriu velice rychle zlikvidují.

ROSTLINY
- listy pampelišky - velice příznivý poměr fosforu a vápníku, velké množství vlákniny a bílkovin - vhodné pravidelně podávat. Dále jetel, podběl, jitrocel.

SUŠENÉ KRMIVO
je také důležitý prvek potravy a měl by se docela často doplňovat jídelníček, dodává želvě pro ni potřebné látky.
DAFNIE, PATENTKY ( Červené komáří larvy ), KOMÁŘÍ LARVY ( Bílé ), KREVETY
Mělo by se dát koupit ve Zverimexech.

já kupuji buďto menší krevety celé ve zverimexu, nebo vyloupané velké v TESCU. Želvičky mají rády oboje

GAMARUSY
vhodné pro mláďátka. Kupuji ve zverimexu.

TURTLE FOOD ( želví jídlo )
mražená směs krmiva pro želvy prodávající se ve zverimexech obsahující hovězí srdce, ryby, garnáty, listy čekanky, gamarusy, vitaminy A, B, D 3. Zejména pro menší rostoucí želvičky.

MALÉ RYBKY
( Prodávají ve zverimexech. Ryby jsou celé, včetně kostí, které jsou dobré na pevný krunýř. Malé rybky mají želvy rádi. )


MALÉ KREVETKY
( Prodávané ve zverimexech, krevety jsou malé velikosti a jsou celé, nevyloupané. Dexíkovi moc chutnají. )

FILÉ, KUŘECÍ MASO, KUŘECÍ JÁTRA, KREVETY, GAMARUSY
6925
20851
12504
100g-krmivo-mrazene-gammarus
100g-krmivo-mrazene-rybicky
100g-krmivo-mrazene-turtle-food
DAFNIE, GAMARUSY, RYBIČKY
Gamarusy (Vodní ráčci) - zejména pro menší želvičky. Kupuji též velmi výhodně ve velkém balení od firmy APETIT.
MASO A VNITŘNOSTI
- není vhodné krmit tučným masem - želvy ho nedokáží strávit. Vždy krmte masem libovým. Nesmí to být jediná složka potravy z důvodu nedostatku potřebných vitaminů, jinak vede k rachitidě, nedostatku vitaminu A s důsledkem nateklých a zanícených očí, přičemž při pozdní nápravě zapřičiňuje jejich úhyn. Maso je nutné doplňovat vitaminovými přípravky a vápníkem (např. nastrouhat na maso sépiovou kost a krmit přímo do tlamky. Sépie musí být pravá, ne umělá pro ptáky!)


Kuřecí maso
- je též vhodné jako dieta při průjmech.

Kuřecí játra - jejich výhodou je, že jsou nejbohatší na vitamin A - tento vitamín je důležitý, aby se neprojevovaly zdravotní problémy spojené s jeho nedostatkem.

Hovězí maso, srdce, ledviny

- často se doporučuje hovězí srdce, které však není nejvhodnější. Obsahuje totiž mnoho fosforu, málo vápníku a téměř žádnou vlákninu.
Živočišná složka potravy
MRAŽENÉ KRMIVO
GRANULE PRO ŽELVÍ MIMINKA
GRANULE PRO MLÁĎATA
GRANULE PRO DOSPĚLÉ
7b9f17079c8e898533eccef9b674b2be--mmf150x150
Granule-pro-vodni-zelvy-850g-RK005-3
2e7597459564e25f4388f6ebd50b7f1d--mmf250x250
548334_0_jpg_big
OVOCE, ZELENINA
- je třeba nejprve dobře omýt. Nejvhodnější je směs zeleniny a ovoce najemno nakrájet. Zvířatům tak nabídnete rozmanitou potravu, což je velmi důležité, protože ne všechny rostliny a plody obsahují všechny potřebné vitaminy.
13
14
Vápníková želva
- na tento doplněk jsou dost rozporuplné názory. Hodně chovatelů si myslí, že když koupí tuto vápníkovou želvu v obchodě, dělají pro svou želvu hodně. Já osobně tento doplněk nepoužívám z důvodu, že je napsáno ve složení, že obsahují sírany. Takže nic přírodního, tak to raději želvám nedávám. A také z toho důvodu, že hned želvu sežerou, a na obalu tohoto výrobku není napsáno, že je určená ke konzumaci. Člověk také v jídle přijímá různé sírany v podobě konzervantů s označením E a jsou časté žaludeční problémy, dokonce rakovina. U želv se rakovina občas také objeví. A že by vápníková želva měla neutralizovat výkaly, co želva vyprodukuje, o tom žádné důkazy také nemám. Spíš se vždy zakalila voda.


Sluneční záření

- samozřejmě pro želvu je nejlepší přírodní sluneční záření, které potřebují pro vstřebání vitaminu D, který je potřebný pro správný vývoj krunýře a dobrý zdravotní stav želvy. Když chováme želvy doma např. v paneláku a nemáme možnost jim na léto zřídit jezírko, vystavujeme je slunečnímu záření v blízkosti oken, aby do akvárií proniklo sluneční záření. Ale půlku akvárka by mělo být zastíněné, aby měli možnost se zchladit a nepřehřály se.
Vitamíny, minerální látky, vápník

I když želvy krmíme pestrou stravou, je třeba v přiměřených dávkách a intervalech s přihlédnutím na velikost a hmotnost podávat vitaminy a minerální látky, já používám Vitamix Rep. Jako zdroj vápníku je vhodná pravá sépiová kost, ne umělá pro ptáky, nalámaná na kousky, aby je mohly želvy kousat. Vrchní tvrdou vrstvu odděluji. Pro želvy, které nechcou přijímat kousky sépií, můžeme ji nastrouhat na struhadle a posypat jídlo, to pak vkládáme přímo do tlamky. Nebo posypat malými nalámanými kousky.
Copyright © www.zelvici.azure.cz